Привіт, колего!
Головна редакторка медіа для медіа Дар’я Трапезнікова на зв’язку.
Інновації — недешева для впровадження річ, і через це для багатьох може здаватися недоступною. Утім це не означає, що варто відкидати ймовірність експериментів і можливості для них. Тому для натхнення сьогодні поділюся кількома кейсами впровадження штучного інтелекту в українських медіа.
Український Forbes
У січні видання повідомило про запуск аудіоверсій матеріалів на сайті. Наразі озвучують лише матеріали за пейволом. Читачі, які не оформили підписку на видання, бачитимуть лише пропозицію оформити її. Для підписників аудіоформат стає доступним без обмежень.
Для озвучування Head of Digital Віктор Кіщак обрав сервіс ElevenLabs. Програма дає змогу створювати голосові клони авторів. Для швидкого клонування завдяки 5–10 хвилинам запису власного голосу можна створити його цифрову копію для озвучення текстів. Для професійного клонування голосу потрібно записати від 30 хвилин до двох годин аудіо з чіткою дикцією та різноманітними текстами.
Сервіс має бібліотеку голосів, але Forbes використали голос своєї співробітниці Таїси Мельник для озвучення текстів авторок. Чоловічий голос для текстів авторів шукають, а поки використовують бібліотечний.
👉🏻 Більше про нюанси налаштування технології, права на голос і промо нової функції читайте в повному матеріалі.
«24 канал»
Редакція «24 каналу» почала використовувати інструменти ШІ для оптимізації роботи ще з 2023 року — одразу як презентували ChatGPT. За словами головної редакторки сайту Анастасії Зазуляк, використання інструментів ШІ насамперед дало можливість суттєво покращити якісні показники сайту: глибину перегляду та час, проведений на ресурсі.
ШІ використовують для автоматичних розшифровок аудіо й відео, створення розважальних тестів, інколи — для генерування зображень.
👉🏻 Більше про інструменти штучного інтелекту та політику їхнього використання на каналі можна прочитати тут.
Наприкінці минулого року на сайті оновили функцію озвучування. Спершу команда випускала до 10 аудіоновин на день. Кожна з них ретельно прослуховувалася, а в разі виявлення багів — допрацьовувалася. Використовували, зокрема, Google TTS, Meta TTS, Open AI, Eleven Labs, eSpeak NG. Наразі зупинилися на Open AI. А от голосом «24 каналу» зробили голос ведучої Катерини Соляр: він тепер читає аналітику та новини про політику й економіку. Пізніше на сайті планують запустити нові голоси, зокрема для озвучування розважального контенту, новин про здоров’я, науку та спорт.
👉🏻 Деталі про заміну голосу для аудіоновин каналу, KPI та реакцію читачів знайдете тут.
«Бабель»
Серед базових завдань, які «Бабель» доручає штучному інтелекту, є:
розшифровка аудіо в текст — для цього створили чат-бот у Telegram, а потім перейшли на Fireflies;
переклад;
модифікація зображень — розширення чи видалення зайвих об’єктів;
створення нових зображень;
пошук базової інформації, а також допомогу з темами й ідеями;
робота з грантовими заявками на основі попередніх ідей та необхідної документації.
👉🏻Більше деталей про процеси та інструменти — в цьому тексті.
«Місцеві медіа»
Мережа гіперлокальних видань Чернігівщини не просто використовує штучний інтелект для створення контенту, а налагодила цілі ланцюжки автоматизації за допомогою кількох сервісів.
Співзасновник мережі Віктор Захарченко ділився з «Медіамейкером» інструкціями:
🤖 Як створити бота в Telegram, який за допомогою штучного інтелекту генеруватиме готові картинки-тизери для матеріалів. У «Місцевих медіа» вони містять зображення (може бути як фото, так і згенероване ШІ) + текст на ньому + елемент стилізації — напівпрозорий білий шар. Покроковий алгоритм тут.
🤖 Як за допомогою Whisper API та сервісу автоматизації Zapier автоматизувати озвучування новин. Мережа публікує згенеровані аудіо в Telegram-каналі після текстової новини. Як і інші редакції, що запускали ШІ-аудіо, Захарченко зіштовхнувся з некоректною вимовою й наголосами та дивною вимовою покликань і топонімів. Як у нього вийшло обійти ці обмеження — читайте тут.
Маєте цікавий кейс впровадження штучного інтелекту в роботу вашого медіа й готові поділитися результатами й порадами? Напишіть на mail@mediamaker.me, щоб обговорити публікацію 🙌🏻
Використовуйте відповідально
Перше правило прозорої роботи з ШІ — маркувати згенерований ним контент і повідомляти авдиторію про те, як саме ви його використовували в підготовці текстів, картинок, аудіо чи відео.
Які зміни варто внести у вашу редполітику вже зараз, навіть якщо ви тільки розмірковуєте, куди «онбордити» помічника? Нагадуємо наш вичерпний матеріал-огляд ідей із редполітик інших медіа та рекомендацій світових і українських законодавців. Клацайте тут, щоби прочитати 👇🏻
За якими правилами грати з ШІ
Усе більше видань і організацій затверджують власні політики використання штучного інтелекту в роботі. Ми вирішили вибрати з них найважливіші й найпопулярніші положення для тих із вас, хто збереться написати свій документ.