Привіт, колего!
Головна редакторка медіа для медіа Дар’я Трапезнікова на зв’язку. Цю розсилку зі мною знов пише наша стажерка, Дар’я Свистуха з «Суспільне Миколаїв».
Бути жінкою в медіа — справа, що вимагає наполегливості та певної відваги. Адже українські медійниці на своєму професійному шляху стикаються з купою викликів, стереотипами чи навіть дискримінацією. Цього тижня говоримо про місце жінок у журналістиці, чи вдається їм займати керівні посади та зберігати об'єктивність у гендерних питаннях.
Бути керівницею. Гендерний баланс — у відсотках
Щоби це оцінити, громадська організація «Жінки в медіа» опитала представників і представниць 168 українських медіа.
✔️Розподіл керівних посад. У 81 % цих медіа жінки обіймають половину або більше керівних посад. Усе керівництво очолюють жінки у 41 % компаній, третину — в 11 %, а ще 6 % не мають жінок на таких посадах. На керівних посадах немає жінок у кожному пʼятому із представлених в опитуванні.
✔️Баланс у дорадчих органах. У 57 % медіа цей орган очолює жінка, у 38 % — чоловік. До їхнього складу також входять переважно жінки — від половини до 3/4. Про це зазначила частина опитаних, що мають дорадчі органи та знають їхній склад.
✔️Політика рівності. Більше третини опитаних відповіли, що в їхньому медіа немає жодної формалізованої політики рівності. У 68 % немає посадової особи або механізму щодо звернень у разі дискримінації. Також 67 % редакцій не проводять тренінги з питань толерантності, недискримінації, жіночого лідерства.
Інші важливі висновки дослідження читайте в нашому великому матеріалі.
Бути об'єктивною. Як говорити про гендерні проблеми — рекомендації
Нагадаємо рекомендації МКІП і Нацради щодо запобігання гендерним стереотипам та сексизму👇🏻
1️⃣ Балансуйте голоси чоловіків і жінок. Шукайте експерток і фахівчинь із тих тем, де жінки представлені несправедливо менше.
2️⃣ Не зосереджуйте увагу на статі, розповідаючи про виконання професійних обов’язків, релігії, сексуальної орієнтації, гендерної ідентичності, національності, расової приналежності, громадянства тощо.
3️⃣Не використовуйте стереотипні образи. Не поширюйте контент, який сприяє сексуалізації чи об’єктивації жінок і чоловіків. Також не послуговуйтеся образами на кшталт: «жінка-берегиня», «жінка-барбі».
4️⃣ Уникайте коментування зовнішності. Не робіть акцентів на одязі, зачісці, макіяжі. Не питайте, чи є в героїнь час на сім’ю, ведення господарства.
5️⃣Не треба розповідати про жінок лише як про дружин відомих чоловіків.
Зверніть увагу на поради щодо висвітлення історій людей, які пережили сексуальне насильство, пов’язане з конфліктом.
Бути захищеною. Як боротися з гендерною дезінформацією — поради
📍Викривайте міфи та фейки щодо гендерної рівності, а також публічно засуджуйте гендерну дезінформацію.
📍Підсилюйте голоси жінок, яким довіряють.
📍Проводьте навчання та тренінги для медіа й журналістів, щоби краще визначати гендерні виміри дезінформації та розуміти, як їй протидіяти.
📍Відстежуйте, чи в редакціях проводять заходи для зниження ризиків, пов’язаних із гендерною дезінформацією.
📍Включайте до програм, які підвищують обізнаність із питань дезінформації, розвивають критичне мислення або навички цифрової грамотності, аспекти щодо гендерного виміру дезінформації та розповідайте, як її розпізнати.
📍Підтримуйте розроблення програм і рішень для зменшення конкретної гендерної нерівності чи проблеми, яку використовують у гендерних дезінформаційних кампаніях.
📍Підтримуйте додаткове розроблення програм, спрямованих на боротьбу з онлайн-цькуванням жінок і дівчат.
📍Розробляйте системний і зрозумілий механізм звернень за захистом журналісткам, політикиням, активісткам, експерткам у разі гендерної дезінформації.
📍Проводьте належне розслідування таких справ із боку правоохоронних органів.
📍Посилюйте роботу жіночих правозахисних та медійних організацій у подальших дослідженнях гендерної дезінформації в Україні.
Більше про вплив гендерної дезінформації на роботу медійниць читайте тут.
Що ще прочитати?
Результати світового дослідження про онлайн-насильство щодо журналісток.
Дослідження становища медійниць в Україні після початку повномасштабного вторгнення.
Скільки в матеріалах українських медіа героїнь та експерток — дослідження ІМІ.
І до новин тижня
🎡 Google представив запити, що були популярні в Україні 2023 року.
🎡 Як українці ставляться до штучного інтелекту — дані опитування Kantar Panel Ukraine
🎡 Forbes Ukraine повертає пейвол для деяких своїх статей
🎡 Вебсайт фінансових новин Investing копіює матеріали конкурентів за допомогою штучного інтелекту
🎡 The New York Times найняло директора із застосування ШІ
🎡 Рекламодавці переходять із X до Instagram і Snapchat через антисемітизм Ілона Маска
🎡 OpenAI платитиме материнській компанії видання Politico за використання її контенту
🎡 «Меморіал» презентує проєкт «Нація, яка пам'ятає» — серію відеоінтерв’ю про збереження пам’яті, світові кейси в цій галузі та виклики, які стоять перед Україною.
🎡 «Свідомі» запускають подкаст «Пізнай QIRIM» про культуру й історію кримських татар.
Насамкінець — можливості
🏇🏻 Journalismfund Europe пропонує гранти на транскордонні розслідування та наставництво для журналістів-розслідувачів (заявки до 25 квітня)
🏇🏻 Конкурс World Press Photo Contest визначить найкращі роботи фотожурналістів і документалістів 2023 року (заявки до 11 січня)
🏇🏻 Мінігранти на журналістські розслідування про переслідування громадянського суспільства (заявки до 20 грудня)
🏇🏻 «Інтерньюз-Україна та «Фундація Суспільність» запрошують студентів-журналістів на «Воєнний хаб медіа мобільності» (заявки до 12 лютого)
🏇🏻 Solutions Journalism Network Awards вручить стипендії за найкращі роботи в галузі журналістики рішень (заявки до 16 січня)
🏇🏻 Інститут гуманітарних досліджень Відня приймає заявки на стипендію Мілени Єсенської (заявки до 28 січня)
🏇🏻 Інститут журналістики імені Артура Л. Картера при Нью-Йоркському університеті надає стипендію на навчання у магістратурі (заявки до 15 січня)
🏇🏻 Інститут світової преси пропонує медіастипендію для поїздки в США (заявки до 15 лютого)
🏇🏻 Програма The Knight Science Journalism Fellowship надасть можливість навчатися в Массачусетському технологічному інституті (заявки до 15 січня)