Привіт, колего!
Головна редакторка медіа для медіа Дар’я Трапезнікова на зв’язку.
На початку місяця Media Development Foundation оприлюднили результати щорічного дослідження стану регіональних медіа. У цьому матеріалі ми докладно оглядали, як війна та її виклики впливають на планування та ситуацію з людьми й ресурсами в редакціях. У цьому листі поділюся кількома висновками дослідження щодо контенту в регіональних медіа та особливостей його дистрибуції.
Регіональні медіа в цифрах
🫸🏻За період повномасштабної війни більшість локальних медіа відмовилися від російськомовних версій своїх сайтів. Натомість частка локальних медіа, які мають українську й англійську версії сайту, зросла до 8 %.
🔁 Частка передруків (рерайтів) від усього контенту становила 37 % 2023 року та зросла до 41 % за 2024 рік.
💐 2024 року найпопулярнішими форматами були новини (95 %) та інтерв’ю (92 %). Лонгриди пишуть 87% редакцій, а репортажі — 78% медіа.
🕵🏻 Над розслідуваннями працює втричі більше редакцій — з 22 % 2024 року до 63 % 2025 року. Дослідники зауважують: під терміном «розслідування» об’єднані два типи матеріалів, які потребують різних професійних навичок: розслідування воєнних злочинів окупантів (із застосуванням інструментів OSINT) та антикорупційні розслідування (які вимагають роботи з документами й доступу до інформації про закупівлі та тендери). Зростання кількості таких матеріалів, на їхню думку, могло спричинити значне збільшення грантової підтримки таких матеріалів у попередні роки. Утім, коштів на це в наступні роки може стати менше.
🎬 Схожа ситуація і з виробництвом відеоконтенту: станом на 2025 рік 93 % редакцій займаються відеопродакшеном, що значно більше проти 62 % 2024 року. Зокрема, це стало можливим завдяки цільовим проєктним грантам на створення відео та/або організацію відеопродакшена в редакціях. Хоча зіграло роль і перетікання авдиторії з телебачення в YouTube та акцент соцмереж на коротких відео.
Саме вони є найпопулярнішими в редакціях: YouTube Shorts (78 %), Reels (78 %) та кепшн-відео (57 %). Серед довших форматів переважають відеосюжети (63 %), інтерв’ю (53 %) та відеорепортажі (43 %).
🎙️ Кількість редакцій, які створюють подкасти, виросла з 14 % 2023 року до 20 % 2024 року.
👉🏻 Медіа намагаються підтримувати двосторонній зв’язок з аудиторією через опитування / голосування (60 %) й меми (23 %) в соцмережах.
🙎🏻 Яких авдиторій регіональні медіа хочуть досягнути найбільше?
Про молодь згадали 70 % респондентів. У ній медіа вбачають розвиток і майбутнє, а також вказують на те, що молоді все ще мало серед їхніх читачів.
Підприємці — 55 %. Ця категорія має стратегічне значення з огляду на перспективу партнерських проєктів і можливостей для реклами.
Внутрішньо переміщені особи (38 %) як нова частина громади, яку важливо охопити й залучити.
📲 2024-го Facebook став найпопулярнішою платформою для дистрибуції: 97 % медіа використовують його для поширення. Торік лідером у цьому показнику був Telegram (95 % 2023 року), який зараз використовують 70 % медіа. Схожа зміна відбувається і з TikTok. Торік більш ніж половина респондентів використовували його для дистрибуції свого контенту, тоді як цього року цей показник упав до 37 %.
І до новин тижня
📰 Звільнений в березні 2025 року з української служби «Голосу Америки» журналіст Остап Яриш приєднався до адвокаційної команди Razom for Ukraine у Вашингтоні
📰 Кандидати на посаду голови правління «Суспільного». Хто пройшов у другий етап конкурсу?
📰 Премія імені Георгія Ґонґадзе оголосила фіналістів 2025 року — читайте більше про їхні професійні досягнення
📰 НСЖУ призупиняє видачу нових посвідчень в одеській філії після конфлікту журналістів із її керівником через зберігання та поширення особистих даних.
До медіаміксу додаються вакансії!
Нагадуємо: ми запустили розміщення вакансій як на майданчиках нашого медіа, так і в Telegram-каналі СТАВСЯ МЕТЧ, який крім вакансій міститиме можливості та матеріали для кар’єрного розвитку.
Пріоритетними будуть вакансії в медіа. Але, розуміючи реалії ринку та прагнучи розширити спектр можливостей, ми говоритимемо ще і про роботу в суміжних галузях і професіях, а також у громадському секторі.
Ось перші вакансії, куди ми запрошуємо охочих подавати CV.
💻Vector шукає на посаду редактора стрічки новин самоорганізованого медійника із досвідом роботи від року бажано в медіа бізнес-спрямування та хорошою англійською. Треба писати новини та експлейнери про технології, IT-компанії, стартапи та інвестиції, маркетинг і креатив, брати коментарі у компаній та підприємців, реагувати на події в креативній економіці.
👉🏻 Докладніше тут
🤗 DOU шукає на посаду Community Manager проактивного, стресостійкого та креативного фахівця, який грамотно пише тексти та розбирається в IT-індустрії. Треба працювати зі спільнотою DOU, моніторити інформаційний простір, робити новини та власний контент для спільноти, модерувати форум та коментарі DOU, а також організовувати збори для Сил оборони України.
👉🏻 Докладніше тут
🕵🏻♀️ hromadske шукає на посаду журналіста-розслідувача медійника з досвідом від трьох років, який здатен проводити фактчекінг, швидко і якісно аналізувати масиви інформації, а також працювати із відеоконтентом і візуалізацією. Треба шукати ексклюзивні теми, проводити журналістські розслідування у сфері воєнних злочинів та повоєнного відновлення України, шукати й аналізувати інформацію за допомогою OSINT.
👉🏻 Докладніше тут
‼️ Якщо шукаєте роботу — більше вакансій для вас на каналі СТАВСЯ МЕТЧ. Якщо шукаєте колег і хочете розмістити вакансію в наших соцмережах або листі на кшталт цього — читайте умови платної та безплатної опції та заповнюйте форму тут.
Насамкінець — можливості
🔵Конкурс «Війна в об’єктиві» від «ТРО медіа» (заявки до 21 квітня)
🔵Ініціатива FRONTIERS запрошує наукових журналістів подавати заявки на резиденцію в європейських дослідницьких установах (заявки до 6 травня)
🔵Школа журналістики від «Української правди» (заявки до 27 квітня)
🔵Пулітцерівський центр приймає заявки на розслідування про дезінформацію в контексті науки, а також підтримає репортажі на теми, які часто залишаються поза увагою медіа
🔵Конкурс грантів Visegrad+ на підтримку проєктів, які сприяють процесам демократизації та трансформації (заявки до 1 червня)
🔵ERSTE Foundation приймає заявки на участь у програмі для медіаменеджерів Civil Society Leadership Programme for Ukraine (заявки до 24 квітня)
🔵Вебінар «Як регіональні медіа можуть зберегти історію війни та допомогти правосуддю» (реєстрація до 22 квітня)
🔵Конкурс грантів «Єднання для громади» — програма підтримає ініціативи, які сприяють демократичним перетворенням і відновленню суспільних процесів в Україні та прискорюють інтеграцію до ЄС (заявки до 25 квітня)
🔵Лабораторія з екологічної журналістики від IDEM (заявки до 30 квітня)
🔵Мистецький конкурс на створення авторського документального фільму від «Суспільного» (заявки до 27 квітня)