Навіщо це вам?
Як визначити свою мотивацію та правильно презентувати її роботодавцеві чи організатору? Ділимося гайдом
Привіт, колего!
Головна редакторка медіа для медіа Дар’я Трапезнікова на зв’язку.
Думаю, ті з вас, хто шукав співробітників чи учасників на певні заходи, хоч раз відчували біль і розпач серед десятків відгуків від, здавалося б, рандомних людей, чию мотивацію важко зрозуміти. А ті з вас, хто був із іншого боку та швидко шукав роботу чи подавався на цікаві можливості, хоча би раз розмірковував, що ж було не так із вашою заявкою, що вона навіть не заслужила відповіді.
Звісно, на процес відбору впливає низка чинників. Пояснення своєї мотивації — тільки один із них. Але якщо ви її чітко розумієте й думаєте, що це може вплинути на результат, то чом би й не скористатися шансом її пояснити?
Тож у цьому листі поділюся деякими порадами з написання мотиваційних листів для різних потреб. Зберігайте матеріал, якщо плануєте подаватися на вакансії чи навчальні програми, а якщо ви відбираєте людей — надсилайте їм поради у відповідь 😉 або перешліть колегам, які в активному пошуку можливостей.
Коли й кому це потрібно?
якщо ви маєте досвід роботи, якого замало за вимогами;
якщо досвід не в тому напрямі чи спеціалізації, якого потребує роботодавець чи програма;
інколи мотиваційний або супровідний лист вимагають разом із CV.
Утім, не нехтуйте можливістю написати навіть необов’язковий мотиваційний лист. Він не лише краще представить вас роботодавцям і зметчить вас із їхніми очікуваннями — лист і вам допоможе адекватно оцінити себе та свою професійну ідентичність, виділити досягнення, якими можна пишатися, та зрозуміти пробіли в навичках чи досвіді.
Структура мотиваційного листа: про що писати?
🙋🏻♂️ Роман Тимоцко (СЕО маркетингової компанії Stroom Digital, кореспондент The Ukrainian Weekly) радить подати себе і свій досвід як історію, до якої важливо додати пристрасті до того, чим ви займаєтеся. Виділіть наявні навички та продемонструйте готовність до навчання. Поясніть, як ваші вміння, амбіції та цінності відповідають редакційній місії та авдиторії саме цього медіа чи цілям програми.
🙋🏻♀️ Ірина Пупко (HR-спеціалістка EdTech-компанії Headway, ex-Head of Recruitment ГО «Навчай для України») радить не забувати, що на програми проходять саме особистості, а не лише їхні досягнення. Тому їй як відбірниці завжди хотілося почути: «Чому саме ця програма?», «Що вас спонукає рухатися в цьому напрямку?», «Як ви будете використовувати цей досвід?», «Що вас привело до цього рішення й етапу в житті?». Також буде круто, якщо розкажете, що особисто ви можете привнести у спільноту чи програму. Для вашого сторителінгу Ірина радить обрати одну наскрізну лінію та дістатися ядра своєї мотивації через п’ять питань «Чому?» (його треба ставити до відповіді на кожне попереднє «Чому?»).
🙋🏻♀️ Ольга Руда (випускниця стипендійної програми уряду Великої Британії Chevening, магістр освітніх технологій University College London) радить тим, хто подається на навчання, відповісти в мотиваційному листі, чому саме ця програма, чому саме ви й чому саме зараз. Якщо програма закордонна, то можна додатково пояснити, чому хочете навчатися саме в тій країні та чим ваш український бекграунд буде корисний програмі.
➡️ До речі, якщо ви медійник і збираєтеся податися на Chevening, то вам буде корисний наш матеріал із досвідом і порадами щодо написання заявки й вибору університету від Олени Мигашко, колишньої головної редакторки Gwara Media.
Найпоширеніші помилки в мотиваційних листах
Катерина Жученя (кар’єрна консультантка, керівниця проєктного відділу платформи з розвитку кар’єри Happy Monday) виділила такі:
❌ Невідповідність описаної мотивації цілям програми.
❌ Другорядні вигоди в основі мотивації (наприклад, хочете не здобувати нові знання чи нетворкати з колегами, а підзаробити грошей на стипендії чи пожити в Києві).
❌ Завеликий обсяг листа (понад 2/3 сторінки), канцеляризми та інші граматичні чи стилістичні помилки.
❌ Забагато емоційної оповіді, з якої незрозуміла власне мотивація.
❌ Відсутність інформації про те, що ви вже робили для досягнення мети, а також будь-якої іншої, яку просять вказати організатори.
Ірина Пупко зауважує: штучний інтелект може бути корисним для написання текстів, але не довіряйте йому писати все за вас. Тексти, згенеровані ШІ, можуть виглядати надто абстрактними та загальними. Від себе як редакторка додам, що ШІ українською пише достатньо заплутано й використовує забагато слів.
Коли читаєш таку мотивацію й відчуваєш руку ШІ, то одразу настає розчарування: якщо людина не може написати кілька чесних речень про те, чому їй потрібна ця робота чи стажування, то матеріалів і ідей якої якості від неї очікувати?
Автоматична відповідь — не найкращої (не факт, що це насправді так, але обмануті очікування роблять своє). Я і сама можу попросити накидати ідей ChatGPT чи Copilot. А пошукачам краще залучати його як натхнення, а не намагатися обманути систему.
Тож закликаємо вас бути щирими та розбиратися у своїй мотивації насамперед для себе, щоби потім швидко й ефективно донести її іншим.
Більше порад щодо написання мотиваційних листів і підготовки до співбесід на роботу чи навчання читайте у гайді від Media Development Foundation.
І насамкінець нагадаю, що ми збираємо усі найцікавіші можливості для медійників на сайті «Медіамейкера». Наважуйтеся, вибирайте свою та пишіть найпереконливіші мотиваційні листи!