Бан TikTok: наскільки можливий і на що вплине
Уявляємо світ без TikTok на реальних прикладах і перспективи його розширення, зокрема й на Україну
Редакторка коротких форматів «Медіамейкера» Вероніка Нановська щодня бачить у стрічці новини про заборони TikTok у різних країнах і бурхливі реакції на це — як держслужбовців, так і пересічних користувачів. Ми вже не відписуємо кожну новину окремо, натомість у цьому листі Вероніка узагальнює ситуацію з баном соцмережі та його можливими форматами для різних країн.
Як усе починалося
Торік TikTok почав тонути в чутках про безпеку даних. Тоді ж у грудні після дослідження Forbes китайська материнська компанія ByteDance підтвердила, що використовувала TikTok для моніторингу місцеперебування журналістів. Хоча до цього впевнено заперечувала стеження, зазначаючи, що «TikTok ніколи не використовувався для “націлювання” на членів уряду США, активістів, громадських діячів чи журналістів».
Держоргани очевидно почали перейматися відстеженням особистої інформації, зважаючи на те, як працюють алгоритми платформи. В опрацюванні особистих даних і поведінки користувачів — уся суть стрічки For You: без матеріалу для персоналізації найбільш узагальнену версію рекомендованих відео.
Урядовці США досі думають, чи написати нормативно-правовий акт про безпеку даних, щоб обмежити обмін даними американців з Китаєм, чи заборонити застосунок загалом. В одному з попередніх випусків розсилки ми докладно описували ці загрози.
Більшість країн поки обмежується заборонами використання TikTok серед держслужбовців. У грудні 2022 року адміністрація Палати представників США заборонила використання TikTok на всіх офіційних пристроях палати. Пізніше до заборони приєднались Нова Зеландія, Бельгія, Чехія, Данія, Канада, Європарламент, Єврокомісія, Рада ЄС, Франція і Велика Британія. Нещодавно Швеція заборонила користуватися TikTok і представникам збройних сил.
Наступними стали медійники: мовники Великої Британії та Данії закликають співробітників видалити TikTok зі смартфонів і не заходити туди без обґрунтованої бізнес-потреби.
Домовитись із Шоу Цзі Чу
Компанії та споживачі вимагали національного стандарту конфіденційності ще задовго до суперечки щодо TikTok. Генеральний директор TikTok Шоу Цзі Чу не міг сказати майже нічого, щоб переконати законодавців у безпечності TikTok.
Під час слухань конгресу 23 березня законодавці виступали на підтримку заборони застосунку в США. Проте повна заборона TikTok розглядається як розв’язання проблеми безпосередньої загрози національній безпеці. Водночас законодавці визнають, що довгострокове рішення щодо ризиків, які несе застосунок, є більш значущим.
Заклики щодо заборони застосунку перегукувалися з заявою адміністрації президента США Байдена, яка хотіла побачити продаж або відокремити TikTok. Проте уряд Китаю «рішуче виступає проти» примусового продажу. А блокування, за словами Шоу Цзі Чу, відріже 150 млн щомісячних користувачів у країні від застосунку, який є особливо популярним серед молоді.
.
Прихильники законопроєкту про конфіденційність і захист даних ADPPA кажуть, що формулювання про передання даних, алгоритмічну прозорість і захист дітей допоможуть розв'язати проблеми, пов'язані не лише з TikTok, а й з іншими американськими застосунками, які є вразливими для іноземних супротивників.
Чу заявив, що підтримує комплексний законопроєкт про конфіденційність, у чому американські законодавці побачили позерство. Він наголосив, що TikTok збирає не більше інформації про користувачів, ніж будь-який інший конкурент у галузі.
Водночас він визнав, що деякі особисті дані американців все-таки підпадають під дію китайського законодавства, хоча запевнив, що вже невдовзі це змінять.
Слухання в Конгресі — це не кінець, дискусії триватимуть і далі. Наразі голова комісії від республіканців Макморріс Роджерс разом зі спікером Палати представників Кевіном Маккарті та лідерами Сенату розробляє стратегію ухвалення федерального законопроєкту про конфіденційність. Роджерс не підтримала жодного конкретного законопроєкту про заборону TikTok, але не хоче залишати будь-якій адміністрації «занадто багато свободи волі».
Життя без TikTok
Повна заборона застосунку — абсолютно нове явище для США. Проте це вже сталося в Індії та специфічно — в Росії.
Індія заблокувала TikTok 2020 року, заборонивши індійським хлопцям прикидатися демонами та плакати на камеру. Тоді понад десяток місцевих стартапів намагалися замінити TikTok, але мало хто з них досягнув успіху. Зрештою, користувачі просто почали використовувати Instagram Reels та YouTube Shorts. раніше ми розповідали, якYouTube переслідує підлітків-блогерів за порушення правил.
Водночас заборона TikTok в Росії пов’язана зі вторгненням в Україну. Сама компанія заборонила поширювати весь неросійський контент тамтешнім користувачам. Вони бачили лише російський контент, не могли завантажувати нові відео і вести прямі трансляції. Пізніше TikTok заявив, що не хоче піддавати своїх російських співробітників або користувачів ризику суворого кримінального покарання, оскільки описує сервіс як джерело «допомоги та людського зв'язку під час війни».
Зараз застосунок маркує акаунти деяких підконтрольних державі ЗМІ, щоб «надати глядачам важливий контекст». А торік у листопаді європейська некомерційна організація Tracking Exposed виявила, що кілька акаунтів, пов'язаних з державою, обходять заборону і просуваються на сторінці «Для вас». Через браузерну версію TikTok-користувачі з РФ могли завантажувати відео майже до кінця березня, і на початок квітня уже 93,5 % роликів, у яких йшлося про війну, схвалювали дії Росії.
Повертаючись до США: попри те, що заборона стосується розв'язання проблем національної безпеки, це насамперед може вплинути на американську попкультуру, про що пише американський журналіст і блогер Раян Бродерік.
Найбільше постраждала би музична індустрія США, яка за останні роки повністю переорієнтувалася на вірусність TikTok.
Бан застосунку може вплинути на цілий прошарок творців, який він сформував. Автори втратять не лише заробітки й аудиторію, а й можливість самовиражатися в специфічний спосіб. Звісно ж. тіктокерам така перспектива не сподобалася. На початку тижня хештег #TikTokBan отримав 1,7 млрд переглядів. У відео автори обговорювали, чому американські застосунки соцмереж не піддаються подібній перевірці, й висловлювали занепокоєння, що їхні права за Першою поправкою піддаються атакам.
Депутатка від Демократичної партії Нью-Йорка Александрія Окасіо-Кортез у своєму першому відео TikTok, яке набрало понад 3,8 млн переглядів, виступила проти заборони застосунку. Користувачі підтримали її.
Enable 3rd party cookies or use another browser
Чи можливе таке в українських реаліях?
На сайті Президента України 24 березня з'явилася петиція щодо заборони TikTok в Україні через велику кількість пропаганди. На момент публікації тексту вона має понад 8300 голосів із 25 000, які необхідні для розгляду президентом. Водночас 29 березня створили петицію про «незаборону» соцмережі.
Станом на липень 2022 року TikTok має понад 10,55 млн українських користувачів. Наразі в Україні застосунок розглядають як небезпечний у контексті дезінформації, просування контенту з ворожками, думками самопроголошених психологів і військових експертів. Найбільше небезпека стосується контенту про війну. Так, розслідування сервісу NewsGuard показало, що TikTok передає користувачам неправдивий і оманливий контент про війну в Україні вже впродовж перших 40 хвилин після їхньої реєстрації в застосунку. Аналітики NewsGuard також виявили понад 500 музичних відео, які хоч і не зображували насильницькі дії, проте пропагували насильство проти українців.
У лютому цьогоріч TikTok заявив, що розкрив російську мережу, яка поширювала в Європі антиукраїнську пропаганду. Антиукраїнські повідомлення поширювали місцевими мовами серед понад 100 000 європейських користувачів. Російська мережа з 1700 акаунтів, націлювалася переважно на жителів Німеччини, Італії та Великої Британії.
Водночас у соцмережі дуже популярні ролики, які українські військові знімають у зоні бойових дій. Ця «медаль» теж має два боки: хтось бачить у цьому можливість оцінити «реальну картину» подій, але фейків та обману від тих, хто насправді не був «на нулі», теж вистачає.
Поки згадані петиції виглядають скоріше як привід для жартів, та і згаданих проблем достатньо в інших соцмережах. Але ми маємо прецедент із забороною російських соцмереж, тож не можна виключати сценарію блокування.
Що робити медійникам? Стежити за розвитком подій. Опановувати основи кібербезпеки та захисту своїх даних. Якщо в TikTok є ваша аудиторія — продовжуйте подавати їй правдиві новини як альтернативу дезінформації. Але водночас реалістично оцінюйте потребу вашої редакції в TikTok-акаунті.