Mastodon виходить на полювання
Як саморегулювання і свобода слова працюють у «шкірі мамонта» та кого він може «затоптати»
Поки одних відверто розважають шитпост та різкі рішення Ілона Маска, а інші сподіваються «пересидіти» турбулентність, тисячі користувачів Twitter завчасно шукають місце для міграції.
Минулого тижня ми писали про розсилки як можливість створити власну мережу для аудиторії. Цього тижня західні медіа навперебій публікували історії про децентралізовану соцмережу Mastodon — від гайдів для новачків до інтерв’ю із засновником, який донедавна був єдиним співробітником.
У цьому випуску ми розберемося, чи справді це хороша альтернатива Twitter, і поглянемо, як Mastodon використовують наші колеги.
Що таке Mastodon?
Mastodon — це публікації на 500 символів із картинками, опитуваннями та відео. Це соцмережа, яка нагадує Twitter і намагається боротися за місце в мережі між світлинами котів, політичними суперечками та мемами. Але, на відміну від будь-якої іншої популярної платформи, Mastodon є некомерційною організацією.
Її заснував 2016 року Євген Рочко, німецький розробник програмного забезпечення. Фонд Mastodon працює завдяки краудфандингу через Patreon і OpenCollective та має грант від Європейської комісії. Зараз на платформі понад 1 млн активних користувачів на місяць. Від 27 жовтня, коли Ілон Маск закрив угоду з придбання Twitter, на Mastodon з’явилося понад 1000 нових серверів і приблизно 490 000 нових користувачів.
Філософія і контраст із Twitter
Сервіс децентралізований, описує себе як «федеративну мережу, яка працює подібно до електронної пошти». Mastodon є безплатним і має відкритий вихідний код. Він не містить реклами, поважає вашу конфіденційність і дає змогу людям або спільнотам встановлювати власні правила на окремих серверах.
Рочко пише, що однією з причин створення Mastodon 2016 року були «чутки, що Twitter може бути проданий іншому суперечливому мільярдеру. Нарешті це сталося, і з тих самих причин маси людей приходять до Mastodon зараз».
В інтерв’ю Time засновник Mastodon критикує розуміння Маском свободи слова: «Простий дозвіл будь-якого слова насправді веде не до свободи слова, а до вигрібної ями з ненавистю». На питання про правила він відповідає, що люди можуть створювати простори з безпечнішими умовами, ніж вони мали б на Twitter чи Facebook. Рочко вважає, що завдяки позиціюванню платформа не приваблює користувачів на кшталт аудиторії Parler чи інших «екстремальних сайтів». А сервери, які хочуть бути рекомендованими на офіційних сторінках Mastodon, мають прийняти базовий набір правил — наприклад, заборонити расизм і гомофобію.
У чому особливості Mastodon?
Основного сайту Mastodon не має. Ви обираєте сервер — подібно до того, як ви реєструєте поштову скриньку на Gmail, Hotmail чи Yahoo — який генерує адресу вашого профілю. Завдяки Fediverse, взаємопов’язаній мережі різних соціальних медіасервісів, незалежно від сервера реєстрації ви зможете спілкуватися з користувачами з будь-якого іншого сервера, так само як користувачі Gmail листуються з користувачами Hotmail.
Серед інших відмінностей Mastodon від Twitter чи Facebook:
тут немає комерційного інтересу, а отже й реклами;
якщо немає реклами — відпадає потреба збирати демографічні дані про користувачів;
немає профілювання користувачів та алгоритмічної видачі контенту — пости демонструються в хронологічному порядку.
Більше новин про останні зміни та тенденції в соцмережах і роботі медіа з ними шукайте в нашому Telegram.
Правила та модерація
Серверами Mastodon можуть керувати окремі особи, групи або організації, кожна з яких має власну політику модерації. Деякі сервери дають змогу приєднатися будь-кому, у той час, як інші працюють тільки за запрошеннями або вимагають схвалення від адміністратора.
Коли ви розміщуєте власний сервер, ви самостійно вирішуєте, які правила діятимуть на ньому. Але будь-який сервер, який хоче взаємодіяти з Mastodon, має погодитися з певним базовим набором правил, зокрема забороною мови ненависті, сексизму, расизму, гомофобії чи трансфобії. Модератори самостійно стежать за дотриманням правил на власних серверах. Також сервери можуть об’єднатися й заблокувати інші інстанси з мовою ворожнечі.
Функції соцмережі
Mastodon підтримує низку звичних для Twitter опцій: відповіді, репости, обрані, закладки та хештеги. Але його ретвіти називаються «boosts», а цитування постів неможливе. Самі ж дописи — «toots» — ніби звук, який видає мамонт, маскот соцмережі.
Mastodon підтримує лише зображення, відео, аудіо та опитування. Ви можете додати до повідомлення до чотирьох зображень, розміром до 8 Мб. Відео та аудіо можуть бути будь-якої довжини, але з обмеженням розміру файлу до 40 Мб
Mastodon пропонує можливість встановити конфіденційність вашого допису під час його написання. Дописи можна зробити:
публічними;
непублічними;
видимими тільки для ваших підписників;
видимими тільки для тих користувачів, яких ви вказали.
Сервіс дає змогу користувачам легко додавати контент-попередження до допису безпосередньо у вікні створення. Зазвичай це використовується для попереджень про жорстокість чи NSFW-контент, але деякі користувачі, розважаючись, попереджають інших, що їхній допис присвячений подіям навколо Twitter.
У планах — обмін повідомленнями з наскрізним шифруванням і функція груп, а також подальші оновлення офіційних застосунків.
Щоб зареєструватися, треба перейти на сторінку сервера, який вас цікавить, ввести імейл, обране ім’я та пароль. Чотири колонки чимось нагадують інтерфейс TweetDeck: місце для ваших дмухів, локальна і глобальна стрічки, налаштування. Утім, можна перемкнутися на традиційний вигляд.
Mastodon в Україні
У межах проєкту децентралізованих комунікацій dComms в Україні розвивають не лише спільноти в Mastodon, а й інші децентралізовані інтернет-сервіси — Matrix/Element (аналог Telegram), Delta Chat, Briar, браузер CENO й навіть децентралізований VPN – NewNode VPN.
Як розповів Віталій Мороз, консультант із цифрових технологій «Інтерньюз-Україна», проєкт розпочався ще в лютому 2022 року через можливу загрозу зовнішнього відключення інтернету в умовах війни. Адже доступ до Telegram, Signal, Whatsapp, новинних сайтів обумовлений доступністю глобальних вузлів інтернету — центральних серверів. Якщо їх вимкнути ззовні, доступ зникне. У такому разі користувачі змогли б комунікувати через вищезгадані децентралізовані сервіси, використовуючи Bluetooth або ж мережі локальних провайдерів, на чиїх серверах розташовані ці сервіси.
Перші локальні сервери Mastodon почали роботу на dcomm ще наприкінці серпня. Але скандали навколо Twitter справді стали імпульсом до популярності. Зокрема і тому, що Mastodon є чи не найбільш зрозумілим за дизайном і логікою децентралізованим сервісом.
Правилами українських серверів заборонена не лише мова ворожнечі, а й поширення російської дезінформації та кремлівських наративів, заперечення російської агресії проти України, тимчасової окупації Криму, Донецької, Луганської та інших областей України. На відміну від Facebook, тут не банитимуть за фото бійців «Азову» чи мертвих російських солдатів.
За словами Віталія Мороза, загалом усіма децентралізованими сервісами користуються кількадесят тисяч українців. Найбільше — браузером CENO, чат-сервером Matrix/Element, а також Mastodon. Локальні сервери розгорнуті у восьми українських містах: Києві, Харкові, Львові (перший і другий), Полтаві, Миколаєві, Рівному, Одесі, Херсоні. Поки найбільш активний київський — понад 300 користувачів. Планують додати ще кілька обласних центрів, якщо місцеві користувачі, медіа чи організації захочуть розвивати спільноту.
Як бачимо, поки українські інстанси Mastodon створені переважно за географічним принципом. Але з часом очікують і появи тематичних — від обговорень воєнних подій і літератури до клубів поціновувачів аніме чи домашніх тварин.
Медіа в Mastodon
Команда проєкту dComms допомагає українським редакціям реєструватися та налаштовувати профіль в Mastodon. Уже створили акаунти для таких медіа, як Gwara Media, «Рубрика», «Східний варіант», «Цукр», «Інтернет Свобода» і UkraineWorld.Якщо ваша редакція хоче долучитися — напишіть на support@nadiyno.org.
В «Інтерньюз-Україна» позиціюють Mastodon як запасний майданчик, де збережеться увесь контент у разі блокування в Twitter. Тож одразу допомагають налаштовувати автоматичний кроспостинг. На унікальний контент для їхніх сторінок поки не вистачає ресурсу, але у планах — повне використання можливостей соцмережі та розвиток активної спільноти.
Головна редакторка «Рубрики» і шеф-редакторка «Східного Варіанту» Анастасія Руденко каже, що не одразу погодилася реєструвати свої медіа в Mastodon.
«Мені спочатку здавалося, що виникне потреба менеджерити й наповнювати акаунти, а не було зрозуміло, чи матимуть ефект вкладені ресурси. Підкупив автоматичний репостинг із Twitter, де ми все одно ведемо акаунти. Незрозуміло, що буде з Twitter після купівлі Маском, бо відомі бренди вже зупинили там рекламу. Тож вирішили про всяк випадок, що зайвими акаунти в Mastodon не будуть», — розповідає Анастасія.
Зареєстрували ті ж акаунти, що й у Twitter:
україномовну сторінку «Рубрики»;
англомовну сторінку «Рубрики»;
сторінку «Східного Варіанту».
За словами Анастасії, україномовні сторінки одразу почали набирати підписників, а от англомовна «не зайшла», хоча аналогічний акаунт у Twitter доволі популярний.
«Поки це експеримент, який не потребує забагато зусиль і ресурсів. Але ми спостерігаємо за розвитком Mastodon, його популярністю серед українців, аудиторією та ринком, щоб бути готовими розгорнути бурхливу діяльність і там».
Gwara Media зареєструвалися на київському сервері наприкінці вересня. Налаштували кроспостинг зі свого англомовного Twitter-акаунта. Наразі підпісників небагато (трохи більш як 40), тож трафік не відстежують, але помічають активність і незнайомців, і прихильників. Редакція планує почекати і постежити за розвитком більш масштабних проєктів, перш ніж робити остаточні висновки з експеримента.
UPD: Сторінки згаданих медіа неактивні з весни 2023 року.
Ми спробували пошукати The New York Times, Forbes, TechCrunch, The Verge, Wired, The Washington Post, The Guardian. Цікавий кейс — неофіційна стрічка The Guardian, яку курує німецький журналіст. До речі, про журналістів — чимало реєструє персональні акаунти, але значної активності поки теж не спостерігається.