Поки немає інших новин
Флагман епохи соцмереж BuzzFeed закриває підрозділ новин. Про що це нам говорить?
Привіт, колего!
Головна редакторка Дар’я Трапезнікова на зв’язку.
Три тижні тому ми апдейтили наш текст про кінець ери BuzzFeed, написаний наприкінці грудня. Тоді СЕО Джона Перетті заявляв, що компанія застрибує на потяг хайпу щодо штучного інтелекту й використовуватиме технологічні новинки для виробництва контенту. А головна редакторка Кароліна Вацлав’як закликала журналістів публікувати більше контенту (перевірений спосіб наростити трафік і доходи 🙄).
Але оптимізму це не додало. Цього тижня американські видання сповнені “некрологів” підрозділу BuzzFeedNews. Інвестори, падіння акцій, трафіку й доходів і остаточна відмова Facebook і Twitter від підтримки та просування новин таки дотисли Перетті. Після багатьох років дотацій і (начебто) відсутності тиску на журналістів він усе ж вирішив закрити журналістський підрозділ.
Яскраві спогади з присмаком жалю
Бена Сміта найняли головредом майбутнього BuzzFeed News наприкінці 2011-го. Він мав перефокусувати компанію на real reporting, водночас застрибнувши на спину соцмереж, які тільки-но набирали висоту й набували нечуваної сили. “Кілька років вітер Facebook, Twitter і Pinterest дув нам у спину, й ми займалися журналістикою, яка розглядала ці сайти як передовицю нового інтернету”, — згадує Сміт.
Команда BuzzFeed News росла з такою ж шаленою швидкістю, як і трафік із соцмереж на сторінки всієї компанії (зокрема і з несерйозним контентом). Чарлі Ворцел, який працював кілька років репортером і редактором технологій, у тексті для The Atlantic згадує про ті часи: “Загальним рефреном під час розквіту новин BuzzFeed було те, що це схоже на несправжню роботу. Не тому, що це була несерйозна робота, а тому що тим, хто отримував гроші за роботу там часто здавалося, ніби багато чого сходить їм з рук”.
Ця команда справді розсувала межі дозволеного в тодішній журналістиці: і в темах та кутах їхнього подання, і в дистрибуції просторами соцмереж, до яких традиційні медіа боялися підступитися. Історія успіху гула на весь ринок, BuzzFeed News захоплювалися та заздрили. Наприклад, нинішня головна редакторка Slate Гілларі Грей, яку Сміт хантив однією з перших, згадує, що пізніше шкодувала про свою відмову та заздрила Смітові й Перетті, які “здавалося, знали секрети інтернету й успішно застосовували вивчені уроки віральності”.
Журналісти, за словами Ворцела, репортили про події в інтернеті як про реальний світ. Це принесло їм не лише лайки та трафік: в умовному “портфоліо” організації чимало імпакт-кейсів і навіть Пулітцерівська премія та номінації на неї.
Але бізнес, побудований на трендах і залежності від чужих платформ, рано чи пізно очікують важкі часи.
Який прогноз?
Nieman Lab простежили всю траєкторію злету й падіння BuzzFeed і BuzzFeed News. Звісно, ретроспективно видно всі red flags. Навіть Чарлі Ворцел у тому ж тексті визнає, що історія BuzzFeed — це не лише вражаючі кейси та велика кількість “випускників”, які підсилили чимало медіа в США й не тільки. Це ще й “знайома історія про менеджерські прорахунки, низькі процентні ставки, нереалістичні очікування, жадібних, екстрактивних венчурних капіталістів і неможливість експоненціального зростання”.
Сміт і Перетті визнають, що з бізнесової точки зору могли би впоратися краще. Перетті до останнього вливав кошти у підрозділ, команда під керівництвом Вацлав’як намагалася диверсифікувати доходи, але для сталого розвитку цього було недостатньо.
Крім BuzzFeed, проблеми спостерігаються й у інших видань із когорти диджитал-журналістики. Insider знову звільняє людей, Vice World News, за чутками, може повторити долю BuzzFeed News.
Що це означає для тих, хто поки залишається в бізнесі? Ось що пишуть згадані журналісти й медіаменеджери.
🥹 Гілларі Грей: традиційні медіа досі існують, тому що заробили авторитет і лояльність аудиторії до ери інтернету й алгоритмів, тому до них повернуться в будь-якому разі. Утім, найбільшим викликом для Slate і подібних вона вважає зростання. Старі трюки з трафіком більше не працюють, на відміну від якісної роботи та задоволення потреб аудиторії, яка настільки лояльна, що платитиме за це. 2010-ті і залежність від технологічних платформ відволікли нас від цього природного стану.
🥹 Бен Сміт: це сигнал до переходу між ерами й ознака того, що тренд повернувся проти нас, і платформи вважають новини отрутою. Він так само говорить, що старі портали переживуть усіх. А ті, хто зараз будує з нуля, мають припинити мислити про новини як текст у всесвітній паутині, який поширюється соцмережами. Натомість реагувати на запит розуміти, що відбувається у світі, від аудиторії, яка прагне прямого контакту. Це нікуди не поділося.
🥹 Чарлі Ворцел: Ера BuzzFeed для медіа офіційно закінчилася. Те, що відбудеться далі в епоху ChatGPT, ймовірно, так само руйнуватиме усталений порядок, але навряд чи буде таким же радісним і хаотичним. І точно здаватиметься менш людським і людяним.
🥹 Кароліна Вацлав’як: дуже тривожно, що єдиним шляхом до сталого журналістського бізнесу є встановлення пейволу. Підтекст такий, ніби доступ до якісної інформації матимуть тільки ті, хто платить, а решта шукатиме щось адекватне серед дезінформації, яка охопила соціальні платформи. Наслідки будуть жахливими.
Що в Україні?
Ми так само бачимо падіння органічних охоплень і трафіку в соцмережах і відчуваємо, що старі методи поширення інформації все менш ефективні. Плюс особливості нашого життя під час війни ускладнюють і споживання інформації, й роботу журналістів.
Утім, попри повернення до більш звичних показників після торішньої аномальної активності та перешкоди соцмереж, запит на новини в українців лишається. Та й роботи журналістам достатньо. Новинарі трьох регіональних медіа розповіли нам про досвід роботи з цим видом контенту, взаємодію з окупованими територіями й життя там, а також перевірку інформації. Читайте їхні історії тут.
І до новин тижня
💸Fox News виплатить $787 млн за наклеп про фальсифікації президентських виборів у США.
📊 The Washington Post проаналізувала вебсайти, які потрапляють у навчальні дані ШІ. Серед них є сайти світових та українських медіа.
🔏 The Guardian підписує угоду з Illuma для захисту конфіденційності користувачів під час таргетингу реклами.
🏋️ Агрегатор новин Flipboard пропонує редакційне курування Mastodon.
☝️ CNN запустила нову систему керування контентом.
🤖 Google впроваджує ШІ для реклами.
👕 «Українська правда» випустила оновлений мерч на честь 23-річчя.
🗞️ «Forbes Україна» до свого триріччя розіграє спеціальний номер англійською мовою.
А всі актуальні можливості шукайте в попередньому випуску розсилки.
Що значить:
"...закликала журналістів більше (перевірений спосіб наростити трафік і доходи 🙄)"