Горе, травма й відновлення
Добірка порад і гайдів, як писати про те, що відбувається з українцями
Привіт, колего!
Головна редакторка медіа для медіа Дар’я Трапезнікова на зв’язку.
Можливо, ця тема не надто пасує суботньому дайджесту. З іншого боку, багато з нас виявилися неготовими до коректного опису подій навколо й акуратних запитань про те, що відбувається. Тож, сподіваюся, що добірка опублікованих нами порад для тих, хто пише про горе, насильство, смерть, травму буде корисною для вас. Або перешліть її тим колегам, яким вона допоможе в роботі.
🔷 Як висвітлювати в медіа тему насильства над дітьми. Нацрада опублікувала порадник для медіа, який пояснює, як журналістам працювати з темою насильства над дітьми. Його створили за участі представників медіа, психологів, правозахисників і уповноважених представників із прав дітей. Раніше Нацрада давала більш загальні рекомендації про висвітлення теми дітей під час війни.
🔷Як висвітлювати гендерні проблеми та сексуальне насильство: головне з нових «Методичних рекомендацій з висвітлення в медіа гендерної рівності, запобігання насильству, проявам сексизму та гендерних стереотипів».
🔷 Як підготуватися до розмови з людиною, яка нещодавно пережила горе? Порадами зі свого досвіду поділилася журналістка NV Олександра Горчинська.
🔷 Також ми публікували поради Олександри про те, як коректно й повно висвітлювати питання щодо здоров’я та хвороб.
👉🏻 На додаток можна прочитати один із архівних випусків про те, як працювати з чутливими темами:
і поради Гевіна Різа з Dart Center про те, як працювати з чужою травмою та помічати власну:
та скористатися ще кількома пам’ятками, які ми зібрали в цьому пості.
🔷 Більш оптимістична, але не менш складна тема — відновлення країни після війни. ГО «Львівський медіафорум» і фундація «Здорові рішення для відкритого суспільства» опублікували рекомендації для регіональних і всеукраїнських медіа, органів влади, неурядових організацій і міжнародних донорів. Ми вибрали звідти головні поради, як медіа коректно писати про відновлення України й чому це не є синонімом відбудови.
До новин тижня
📰 Медіа «Вечір» запускає серію фільмів про українські міста.
📰 Медіаплатформа «Вгору» презентувала в Києві документальний фільм «Нескорений Херсон»
📰 «Заборона» створила кабінет підписника. Щомісяця підписники отримуватимуть різні бонуси та запрошення на події видання та партнерів.
А також:
📰 OpenAI фінансує нову ініціативу з журналістської етики грантом у $395 000
📰 Спеціальні інструкції в ChatGPT тепер доступні всім охочим безплатно.
📰 Австралійське видання News Corp Australia створює 3000 статей на тиждень за допомогою ШІ. Але журналісти вперше про це почули з новини в The Guardian і тепер вимагають пояснень.
📰 YouTube не показуватиме відео на головній сторінці, якщо історія переглядів вимкнена
📰 Користувачі TikTok документують антиурядові протести в Кенії. Як на цьому заробляють?
Насамкінець
У середу ми надсилали листа з добіркою всіх актуальних можливостей. Доповнили його вебверсію новими позиціями, тож шукайте актуальний перелік тут 👇🏻.
Наступної п’ятниці, 18 серпня, я модеруватиму одну з панелей на ювілейній конференції MDF Media Development Day. Колеги з редакції також будуть там, тож будемо раді поспілкуватися з вами наживо 😉
Але ми завжди раді бачити ваш фідбек і онлайн, у відповідь на цей лист або на mail@mediamaker.me. Розкажіть, чи корисні для вас наші матеріали, які ще аспекти потребують висвітлення й пояснень та про які теми чи медіа хотілося б дізнатися більше 🙌🏻