Привіт, колего!
Рівно рік тому я, Дар’я Трапезнікова, вперше вийшла на зв’язок із нашими майбутніми читачами як головна редакторка нового медіа для медіа. Ми назвали його «Медіамейкер» на честь кожного з нас — тих, хто творить медіасвіт.
У цьому листі хочу поділитися кількома рефлексіями за цей період. Але спершу хочу запросити вас відсвяткувати з нами офлайн — 10 листопада у Києві ми з кількома спікерами поговоримо про досвіди, які сталися з нами вперше, а також нагородимо переможців премії «25 до 25: молоді й зухвалі» від Media Development Foundation.
Звичні маршрути
Дуже погано й виснажливо в нашій професії те, що ми пропускаємо крізь себе потік інформації на шаленій швидкості. Він вимиває з нас зародки проривних ідей, відчуття цінності праці, її циклічності й завершеності (бо ніколи порадіти випущеному продукту — вже підгорає дедлайн для наступного й несуться нові breaking news).
Ми їздимо прокладеними кимось коліями за хтозна ким оптимізованим розкладом і чомусь щоразу сподіваємося на інший результат. Але не маємо часу зупинитися, видихнути-вдихнути й озирнутися навколо — а чи справді цей результат можливий? Чи може варто змінити щось — хоч колісні пари, хоч точку призначення?
Нам бракує стратегічного бачення й thinking outside the box. І ні, це не означає перетворення медіа на контент-завод чи диджитал-агентство. Це означає ознайомитися з кращими практиками бізнесів, продуктових IT-компаній, тих-таки агентств і не асимілюватися, а адаптувати їх так, щоб це не зашкодило суті медіа та стандартам.
Понад рік тому однією з характеристик основної групи ЦА, «молодих і зухвалих», я прописувала фрагментарність знань, брак структури й системного сприйняття медіагалузі. В університеті нас, 25–30-річних, цього не навчили, а життя вчить болюче й на бігу. На жаль, вгадала — регулярно чую ці самі слова з вуст колег-однолітків. Не хочеться думати про те, наскільки малою кількістю знань — а отже й можливостей — ми оперуємо. Про те, як це обмежує наші медіа.
Рік тому мені хотілося, щоб «Медіамейкер» став відповіддю на наш брак знань — всеохопним і up-to-date джерелом інформації про медіасвіт на всіх його рівнях. За рік ми взяли й тримаємо достатньо високу планку якості та глибини. Але відповіді на те, як зробити медіа системними в епоху максимальної фрагментації уваги та інформації, в мене досі немає.
Зокрема й тому, що я теж часто захлинаюся інфопотоком і поспішаю закласти колії, щоби пришвидшити процеси в редакції. А ще мозок за звичкою штурхає мене мантрою про те, що треба рости й розширюватися щодня. Більше, швидше, краще…
Чи справді треба хапатися за все?
З одного боку — так. Ми ще досі юні, й нам треба тестувати якомога більше штук, щоб знайти product-market fit (те, що вам потрібне й корисне, а нам — допомагає рости та зміцнюватися).
Так, наприклад, із двох рандомних анонсів, які викликали шалений інтерес, з’явився розділ можливостей. Та і починали ми зі свого роду MVP — мінімально життєздатного продукту — розсилки й Telegram-каналу. Пізніше запустили сайт і потроху — інші соцмережі.
В інформаційному просторі постійно щось відбувається. Навіть моніторячи тренди й тенденції, складно сказати, якою буде the next big thing саме для медіа. Інколи треба вриватися максимально швидко, як-от ми влетіли у Threads. Конкретно ця соцмережа не спрацювала, але у таких новинках, які «погрожують» перевернути ринок, важливо не пропустити хвилю, на якій можна злетіти. Як я кажу колегам, не спробуєш — не дізнаєшся.
З іншого боку, не виходить робити одразу все і якісно, навіть якщо ми всі працюватимемо по 12–15 годин на добу. Увесь рік я заперечувала цю реальність і каталася на шалених медіаменеджерських гірках: треба запустити десяток процесів одночасно, втримати планку контенту, покращити дистрибуцію й мати якісь партнерства для впізнаваності… й до нескінченності. Деякі об’ємні тексти провисали тижнями, бо я не могла виділити кілька годин сфокусованого написання\редагування, хоча обіцяла — і собі, і людям. Що вже казати про концептуальні речі й роздуми про потенційні ідеї — регулярно краду час на це із вихідних.
Нині визнаю: без часу і простору для рефлексій — ніяк, якщо хочеться знаходити якісні та свіжі рішення. Найбільш дієвим рішенням виглядає жорстка пріоритизація. Але навіть вона не забезпечить достатньо контролю й ефективності в непевні часи.
Апокаліпсис щодня
Не новина для вас, що нині дуже турбулентний період. І справа не тільки у війні з Росією. Якщо говоримо про медіасвіт у цілому, то розсипаються бізнес-моделі, руйнуються методи дистрибуції. За рік нашої роботи Ілон Маск встиг купити Twitter і перетворити його на смітник із тупими жартами і дезінформацією. BigTech або прямо й агресивно відмовилися від підтримки новин або тихенько занижують їхні шанси трапитися нам на очі.
А читачі не надто й проти — їхня довіра до медіа падає. Вони все менше хочуть читати «важкі» новини і все ширше сприймають саме поняття «новини» — просто як якісь прикольні факти, плітки про зірок або хронологію срачів із соцмереж. Та і платити за це все люди не дуже готові.
Клікбейт, афілійований маркетинг, таблоїди й SEO-оптимізація уже не здатні втримати на плаву. А ті, хто намагаються експлуатувати для цього ШІ, тільки роблять із себе посміховисько. Утім, не можна виключати, що ШІ стане стероїдами для контент-ферм і таки зробить інтернет непридатним для користування.
З усім цим дуже важко щодня знаходити відповідь, навіщо вставати з ліжка та робити медіа далі. Навіщо боротися з навалою піарного контенту й конкурувати з інфлюенсерами, які інколи абсолютно нічого не розуміють. Не кажучи вже про російські ракети і снаряди, які можуть нас позбавити мінімум світла, максимум — життя.
У таких умовах не можеш засуджувати вигорілих колег, які йдуть у інші галузі (де, може, і платять більше, але навряд чи там спокійніше). Розумієш молодь, яка розчаровується ще на другому курсі й не доходить до редакцій. Але у тих, хто залишився, це підточує стійкість і підриває віру в майбутнє професії.
Той ще виклик — бути опорою для команди, надихати їх на рух уперед і пояснювати, навіщо ми це робимо й куди рухаємося. А ми ще і вирішили бути натхненням для всієї галузі в такий безнадійний період.
То за що ж триматися?
Один за одного, звісно. Бажано, щоб у житті було щось і хтось крім роботи. Але і в робочому просторі має бути хтось, із ким можна відверто обговорити труднощі та сумніви й обережно порадіти успіхам.
За цей рік, крім своєї команди, я спілкувалася з кількома десятками молодших за мене журналістів і редагувала їхні тексти. Дехто з них потім ділився, наскільки мої поради та правки допомогли їм краще зрозуміти підхід до текстів і набратися професійної впевненості. Я не хвалюся — теж маю слабкі місця і багато чого ще маю навчитися. Але вважаю, що кожному фахівцеві варто за можливості підтримувати колег — хоч правкою, хоч порадою, хоч добрим словом. Хочеться вірити, що такі дрібні внески в індустрію окупляться чимось великим.
А ще важливий фідбек від читачів: і взаємодія з контентом — щоб алгоритми не прибили його на злеті, і більш розлогі коментарі та пропозиції.
☝🏻 Тому прошу вас — як подарунок до свята — напишіть у відповідь на цей лист хоча би кілька слів про те, чому ви нас читаєте, за що цінуєте, чи допоміг вам якось наш контент? Наприклад, ви побачили оголошення про грант і виграли його, чи знайшли якусь цікаву ідею, чи адаптували щось із описаного у нас кейсу.
І розповідайте про свою роботу
Ми часто стикалися з тим, що медійники неохоче розповідають про свій досвід і реалії редакцій, навіть про позитив. Не розуміють, навіщо їм давати коментарі, а якщо і дають, то можуть затягувати тижнями й місяцями.
Я і сама настільки поглинута роботою, що мало розповідаю про «Медіамейкер» у своїх соцмережах, тож розумію, чому все так. Але дуже хочу, щоб ви розуміли, чому необхідно про себе розповідати.
Дуже часто наші читачі кажуть, що колеги — найкращий і найактуальніший підручник.
Історія умовного медіа зі Львівщини чи Донеччини — набагато більш relatable, ніж кейси The New York Times чи американських журналістських кооперативів на кшталт Defector. Ринок дуже закритий, а нам треба хоч якісь бенчмарки, щоб менше сумніватися в собі.
А ще (і це не тільки про «Медіамейкер», а і про ваші особисті й медійні бренди) — чим більше й докладніше ми розповідатимемо про всі тонкощі й складнощі процесу, тим краще аудиторія розумітиме, де й кому в інфопросторі можна довіряти. І за що платити — адже якісна інформація потребує фахівців, обладнання та інших ресурсів.
Ми чекаємо ваших новин і пропозицій історій на mail@mediamaker.me. Але майданчиків для самовираження може бути безліч — який комфортніший.
Що буде далі?
Нещодавно один із моїх дописів прокоментували враженням, ніби нам уже п’ять років.
Я не загадую, скільки років проживе «Медіамейкер». І не маю ілюзій, що ми перевернемо медіасвіт за день чи за рік, бо знаю, що великі речі швидко не робляться. Пишу колонки про те, що кількісні метрики — дурня і що не варто писати про хайпожерів, але розумію, що система просто не дасть від цього відмовитись одним махом.
Універсальних відповідей не буде. Кожен муситиме знайти свої переконливі аргументи, навіщо працюють наші медіа і чому кожен із нас залишається в професії. Ми залишаємося, щоб допомогти іншим медіамейкерам знайти їхнє місце на перетині різних рівнів і контекстів. І щоби першими розповісти вам про новий медіасвіт, хай би яким він не був.
Підписуйте на нас колег і залишайтеся на зв’язку — буде насичено.